Šta vas sve čeka prvi put na aerodromu
Prvo stresno iskustvo
Posle ovih 8 godina aktivnog putovanja, zaboravim na činjenicu da sadašnja rutina u pakovanju, letenju itd. nije došla sama od sebe. Sećam se prvog leta za Pariz sa sestrom. Imale smo oko 24, 25 godina. Dobile smo savet da kad polećemo i slećemo držimo usta otvorena zbog pritiska u ušima. I nas dve, jedine sa otvorenim ustima u celom avionu, čekamo poletanje i sletanje. Bilo nam je posle jako smešna cela slika.
I baš na prvom letu sam se susrela sa jako strogom graničnom policijom. Imali smo stop u Frankfurtu i na pasoškoj kontroli su me toliko prepali policajci, a ja zbunjena, uplašena, prvi put letim, ne znam ni da li sam dobro čula šta me pitaju. Gledam sestru koja je već završila sa svim tim i čeka me i pokazuje na sat – zakasnićemo na sledeći let. Ja očajna gledam u policajca, pa u nju. Na kraju mi je vratio pasoš sa rečima – ako te opet vidim ovde, vratiću te u Srbiju. A fora je bila u putnom osiguranju i kako ću ja to da platim ako mi se nešto bude desilo. Od tad me niko nikada nije pitao za putno osiguranje, a uvek ga imam. Danas bih se svemu tome slatko nasmejala, ali tada mi je bilo jako traumatično celo iskustvo. Uspele smo da stignemo na sledeći let do Pariza.
Dolazak na aerodrom
Ono što je mene tada vodilo jeste ponašanje drugih, nadala sam se, iskusnijih putnika ispred mene. Savetujem vam da za prve letove stvarno dođete 2 sata ranije na aerodrom. Posle steknete rutinu i sami procenjujete koliko je aerodrom veliki i da li stvarno ima smisla dolaziti toliko ranije. Čim stignete na aerodrom, pronađete šalter avio kompanije sa kojom letite, sačekate red, predate pasoš, ištampaju vam kartu ukoliko ne postoji opcija online čekiranja, predate prtljag ako je to uključeno u cenu karte i na šalteru vam naznače sa kog gate-a leti avion na koji treba da se ukrcate, ukoliko je poznat broj gate-a. Ukoliko nije, saopštiće vam da pratite na ekranima na kojima je ispisan red letenja i koji se nalaze svuda po aerodromu.
Pasoška i bezbednosna kontrola
Sledeći korak je pasoška kontrola ili bezbednosna kontrola, zavisi od aerodroma do aerodroma.
Ako uzmemo za primer beogradski, Nikola Tesla aerodrom, prvo ćete proći pasošku kontrolu. Mada, ako ćemo baš redom, prvo prolazite pored pulta na kom pokazujete kartu za ukrcavanje koju su vam prethodno izdali na šalteru ili ste je sami ištampali i pasoš. Oni bace letimičan pogled i vi nastavljate dalje ka redu ka pasoškoj kontroli. Dobijete pečat, eventualno vam postave par pitanja, gde letite, koliko dugo ostajete. Čim završite sa tim, možete se osvežiti u nekom od kafića, kupiti nešto u Duty Free Shopu ili odmah se uputiti ka gate-u. Pratite strelice koje će vas usmeriti ka delu aerodroma gde se nalazi vaš gate (A, B, C). Na gate-u će vas sačekati prolazak kroz detektor metala. Tražiće vam da pokažete kartu. Na pokretnu traku, u plastične kutije stavljate torbicu, sav metal iz džepova, čak sve iz džepova smestite u torbicu, ako je imate, ako ne onda u džep od jakne, koju, takođe, stavljate u plastičnu kutiju, skinete kaiš, šal, izvadite tečnost iz ručnog prtljaga, koja ne sme da premašuje 100ml ukoliko nije kupljena na aerodromu, izvadite i laptop ukoliko ga imate. Policajac će vam pokazati da prođete kroz detektor metala. Možda će vam tražiti da se izujete i stavite obuću na pokretnu traku. Mogu vas i ručnim detektorom skenirati i testirati da li na vašim dlanovima postoje tragovi baruta. Ukoliko osoblje primeti nešto sumnjivo kod vaših stvari, zamoliće vas da pokažete sadržaj lične ili ručne torbe.
Sledeći korak je da sačekate da se objavi ukrcavanje, pokazujete opet pasoš i kartu koju osoblje skenira i vi se upućujete ka autobusu ili mostu kroz koji direktno stižete u avion. Ni sad nije vreme da svoju kartu spakujete, jer će vam je kabinsko osoblje tražiti na uvid. Nađete sedište prema onom što vam piše na karti. Možete zamoliti kabinsko osoblje da vam pokaže koje mesto je slobodno, ukoliko vaše nije zadovoljavajuće, ali nemojte to raditi na svoju ruku, jer možete sesti na već rezervisano mesto i samim tim napraviti gužvu i pometnju i odložiti poletanje.
Nadam se da ste stvorili sliku u glavi kako će to prvo iskustvo dolaska na aerodrom i letenja izgledati i da će vam moji saveti pomoći. Da li ste vi imali neku zabludu ili neprijatno iskustvo prilikom prvih letova?
NAPOMENA: Zabranjeno je preuzimanje sadržaja sa ovog bloga bez mog prethodnog odobrenja.
All photos by: Private gallery
Camera used: Nikon D3000
Facebook profil: https://www.facebook.com/danicassmallworld/
Instagram profil: https://www.instagram.com/danicas.small.world/