Kako da postanete bolji i kvalitetniji predavač?
Obrazovanje je jedna od najuticajnijih profesija na svetu jer oblikuje umove mladih i budućnost bezbroj pojedinaca. Biti efikasan predavač zahteva više od samog prenošenja znanja – štaviše, to podrazumeva stalni razvoj, prilagodljivost i sposobnost da inspirišete ljude oko sebe. Kako se dinamika savremenih učionica neprestano menja, a tehnologija koja se koristi se stalno unapređuje, od predavača se sada očekuje da zadovolje raznolike potrebe dok u isti mah podstiču ljubav prema učenju tokom čitavog života. Šta god da radite, koliko god godina da imate i u kojoj god sferi da radite, i vi morate da se potrudite da postanete bolji predavač, a ako vam je potrebna pomoć da to uradite u praksi, evo nekoliko praktičnih ideja i sugestija koje bi mogle da vam pomognu na tom putu.
Istražite šta tačno predavači rade
Put prema statusu boljeg predavača počinje korakom unazad i razmatranjem toga šta tačno radite i na koji način ostvarujete svoju ulogu predavača. Razmislite o svom stilu podučavanja i veštinama koje posedujete, pokušajte da pronađete prostor za napredak i nemojte se libiti da proslavite svoj uspeh. Redovno prolazite kroz planove lekcija koje predajete i tražite reakcije i povratne informacije od svih kojima predajete jer su ovo neke od ključnih stvari koje mogu da vam otkriju šta u vašem pristupu funkcioniše, a šta ne. Na primer, ako vaši učenici imaju poteškoća sa određenim konceptom, razmotrite alternativne metode podučavanja koje mogu da vas dovedu do boljih rezultata, i uključite sve ljude oko sebe u proces donošenja ovih odluka. Takođe možete da vodite dnevnik svojih iskustava ili da razgovarate o izazovima sa kolegama pošto ovakve sitnice mogu da vam pruže nove perspektive i potpunije razumevanje vaših obrazovnih praksi.
Razmislite o usavršavanju i razvoju
Obrazovni sektor se stalno razvija, i stoga je ključno da budete informisani u svakom trenutku. Učestvujte u različitim okvirima koji vam nude mogućnost profesionalnog razvoja, kao što su radionice, seminari ili onlajn kursevi, i nemojte zaboraviti da ove stvari mogu umnogome da unaprede vašu stručnost. Istražite nove strategije podučavanja, alate i tehnike jer na taj način predavači mogu da odgovore na različite izazove koje donosi savremeno doba. Pored toga, povežite se sa drugim predavačima kroz profesionalne mreže i saradnju, a to će vas dovesti do razmene ideja i doći ćete do praksi koje su najbolje kako u teoriji, tako i u praksi. Na primer, istražite mogućnosti upotrebe digitalnih alata kao što je praktična bela magnetna tabla koja vam omogućava lakše predavanje i organizaciju, ili pak obrazovnih aplikacija koje su dostupne svima. Ako se odlučite za tih nekoliko lakih koraka, možete da poboljšate svoja predavanja i da olakšate posao svakome ko vas sluša.
Poradite na međuljudskim odnosima
Ključ uspešnog podučavanja krije se u izgradnji dobrih odnosa sa učenicima. Kada predavači ulože svoje vreme i energiju da razumeju potrebe i izazove svakoga ko je ispred njih, stvara se pozitivno i efikasno okruženje za učenje. Pokazivanje empatije i strpljenja može da ohrabri vaše učenike da učestvuju i preuzmu potrebne rizike na svom obrazovnom putu. Jednostavni gestovi, poput pamćenja svih imena, odavanje priznanja za njihove napore ili dostupnosti za dodatnu pomoć grade međusobno poverenje i odnos koji svima odgovara. Ova veza ne samo da motiviše učenike već i pomaže vama da postanete bolji i kvalitetniji predavač, a to je cilj kom svi mi težimo.
Primena aktivnih strategija učenja
Proces tradicionalnog predavanja danas deluje sve više i više zastarelo, a mesto ovakvih pristupa zauzimaju mnogobrojne aktivne strategije učenja i podučavanja. Strategije kao što su razgovori sa celom grupom, praktične aktivnosti i zadaci koji podrazumevaju rešavanje praktičnih problema podstiču učešće svih prisutnih i navode ih na kritičko razmišljanje. Aktivne strategije podučavanja unose novine u prostor za saradnju gde svaki pojedinac može da preuzme odgovornost za svoje obrazovanje i svoje učešće. Na primer, ako istražite zadatke koji su zasnovani na grupnim i pojedinačnim projektima, kao i aktivnosti koje odskaču iz tradicionalnih okvira, učinićete svoja predavanja zanimljivijima, relevantnijima i uzbudljivijima, čime ćete privući pažnju svojih slušalaca. Ovakvi pristupi ne samo da poboljšavaju razumevanje materije, već i povećavaju usvajanje znanja i dolaženje do ključnih informacija, jer se na ovaj način svako detaljnije, dublje i angažovanije upoznaje sa materijom koju istražuje.
Postati bolji predavač je proces koji neprestano traje i koji podrazumeva kontinuirano usavršavanje i prilagođavanje novim tendencijama i inovacijama. Ništa od ovoga nije lako postići u praksi, naravno, i stoga svi predavači moraju da pronađu ideje i principe koji im najviše odgovaraju i koji su u skladu sa njihovim ličnim senzibilitetom i načinom predavanja. Ako uložite napor u to da postanete bolji predavač, na jednostavan način ćete promeniti svoj rad i odnos prema poslu, ali ćete takođe i da utičete na živote onih sa kojima radite, a u tome i jeste čar ovog posla!