Egipatska kuhinja: Mešavina faraonskih specijaliteta i modernih vremena (RECEPTI)

0

Egipat je bogat hranom baš kao i istorijom. Ako planirate da posetite ovu istorijski bogatu zemlju, trebalo bi da odvojite vreme i za gastronomske užitke. Pogledajte šta sve možete da očekujete (i probate) uz pomoć ovog mog blog posta.

A pre toga, probajte neke od egipatskih specijaliteta na Ukus festu ovog vikenda u “Kombak dvorani” (Dom sindikata) u Beogradu.

Bogata egipatska kuhinja

Kada je u pitanju Egipat, prva stvar koja vam pada na pamet su piramide, drevni hramovi i reka Nil. Sa tako bogatom istorijom, nije čudo da su to prve stvari na koje pomislite. Međutim, postoji još jedan aspekt egipatske kulture koji je takođe veoma važan za putnike, a to je – egipatska kuhinja.

Šta je tipična egipatska hrana? Gde se spremaju najbolja egipatska jela? Koja jela koja morate probati kad ste u Egiptu? Evo šta treba da znate.

Povrće kao logičan izbor

Egipatska kuhinja je mešavina geografije, istorije i religije. Tradicionalna egipatska kuhinja ima mnogo sličnosti sa istočnom mediteranskom hranom i obiluje povrćem. Povrće je važan deo tradicionalne egipatske kuhinje i taj status je zadržalo kako u istoriji, tako i u modernim vremenima. Na povrću Egipćani treba da zahvale bogatom zemljištu duž reke Nil.

Istorijski i ekonomski gledano, povrće je uvek bilo mnogo jeftinije od mesa, što ga je učinilo logičim izborom hrane i samim tim je deo mnogih tradicionalnih egipatskih jela.

Još jedan važan faktor koji čini egipatsku kuhinju jesu Kopti. Oni se pridržavaju strogih pravila u ishrani jer poste, a hrana koju konzumiraju je pretežno veganska.

Meso u skladu sa religijom

Meso je u Egiptu široko rasprostranjeno, a najpopularnije vrste mesa su zečetina, golubije, pileće i pačije. Dostupne vrste mesa su i jagnjetina i govedina, iako se obično koriste za roštilj, a ne u tradicionalnim egipatskim jelima.

Ako ste pri probalju (što ćete verovatno i biti ako se odlučite da letujete u Egiptu) kao što su Dahab, Aleksandrija ili Šarm el Šeik, takođe ćete primetiti obilje morskih plodova koje nećete naći u unutrašnjosti zemlje.

Sir kao važan sastojak egipatske kuhinje

Sir je još jedan važan proizvod i smatra se da je izvorno došao sa Bliskog istoka. Da vam razjasnim – sir je pronađen u brojnim egipatskim grobnicama, a neke su bile stare čak 3.000 godina pre nove ere.

Sir je važan deo tradicionalne egipatske kuhinje i obično se poslužuje za doručak, važan je sastojak nekih jela i sastavni je deo mnogih slatkiša. Sir koji ćete najviše susretati u Egiptu je domijati. To je mekani, slani sir sličan grčkoj feti.

Egipatska kuhinja je veoma raznolika i ima bogatu istoriju. Mnogi sastojci i recepti zadržali su se do današnjih dana i pripremaju se širom zemlje. Egipćani su i u kuhinjskom smislu ostali verni svojim istorijskim korenima.

Gde da nađete tradicionalnu egipatsku kuhinju?

Razumljiv odgovor na ovo pitanje bi bio – svuda. Međutim, kao i u drugim zemljama, neki to bolje rade od drugih. Najbolje je da se raspitate kod vodiča. Još ako su lokalci i znaju područje, imaće najbolje preporuke za vas i biće vam pouzdan izvor.

U suprotnom, pitajte lokalno stanovništvo. To je jedan od uobičajenih, pouzdanih načina za pronalaženje najboljih mesta za klopu i to se radi širom sveta, pa ni Egipat nije izuzetak. Nećete naći lokalno stanovništvo u otmenim hotelskim restoranima. Umesto toga, lokalce ćete naći kako kupuju od uličnih prodavaca ili izlaze u male porodične restorane van prometnih ulica.

Ipak, u zavisnosti od toga gde se nalazite, možda će postojati jezička barijera, pokazivanje uvek pomaže, a Egipćani su vrlo srdačni i prijateljski raspoloženi, pa će vam rado pomoći.

Evo nekoliko dobrih egipatskih restorana koje treba da zabeležite kad ste već tamo (Napomena: ovo je samo mali deo fenomenalnih restorana koji se nalaze širom zemlje!).

Kairo: Zooba and Naguib Mahfouz Restaurant and Cafe

Luksor: Al-Sahabi Lane Restaurant and Sofra Restaurant and Cafe

Asuanu: Chef Khalil and Al Makka

Ono što obavezno treba probati od egipatske hrane

Egipat je bogat lokalnim speciajlitetima i ja vam preporučujem da neka od njih probate ako se otisnete ovog proleća, leta ili jeseni tamo. Ako mene pitate, treba da ih što više probate tokom svog odmora u Egiptu. Ovo su jela koja su apsolutno obavezna. To su:

Egipatski hleb: Ovaj hleb vam se može učiniti kao glupost neka vrsta pokušaja, ali kad ga probate, shvatićete da nije tako. Egipatski hleb je ukusan, i vrlo je važan deo svakog obroka. Tradicionalni egipatski hleb je tanka kora (pita hleb) koji se naziva eiš baladi i često se koristi za stavljanje sosova, kebaba i falafela.

Kušari: Kušari je jedno od onih jela koje zvuče čudno, ali su neodoljivi za nepca. To je kombinacija špageta, makarona, luka, sočiva, belog luka, paradajz sosa, čili sosa i još mnogo toga promešanog. Smatra se da kušari potiče iz 19. veka i da je nastao po uticaju indijske i italijanske kuhinje. Iako nema dugu tradiciju kao ostala jela, ovaj speciajlitet se voli širom zemlje. Ima nekoliko restorana koji služe kušari, međutim ono se se obično prodaje kao brza hrana.

Recept

Kušari

Sastojci:

  • 3/4 šolje smeđeg sočiva
  • 4 šolje vode
  • 3/4 šolje nekuvanog pirinča dugog zrna
  • 1 šolja testenine – pužići
  • 2 kašike ulja
  • 2 iseckane glavice crnog luka
  • 4 čena sitno iseckanog belog luka
  • 1 konzerva pasiranog paradajza
  • 1/4 kašičice aleve paprike (ljute ili slatke, po ukusu)
  • so i biber

Priprema:

Stavite sočivo da se kuva u velikoj posudi. Neka provri, pa ga onda kuvajte na srednjoj temperaturi 25 minuta. Onda dodajte pirinač i kuvajte sve zajedno narednih 20 minuta.

U drugi lonac sipajte vode i posolite. Neka voda provri. Dodajte testeninu. Kuvajte osam minuta, pa je procedite.

Zagrejte ulje u tiganju, na srednjoj temperaturi. Dodajte crni i beli luk i dinstajte dok luk ne dobije zatastu boju. Sipajte paradajz i začinite sa alevom paprikom, solju i biberom. Dinstajte deset do 20 minuta.

U velikoj posudi promešajte sočivo pirinač i makarone. Sve prelijte sa paradajz sosom, da bude dobro natopljeno.

Tameja (Ta’ameya) ili egipatski falafel i ful medames: Tameja je egipatski falafel od boranije, koji je pržen i služi se sa tahinijem i egipatskim hlebom. Može se jesti za doručak, ručak i večeru, ali se najčešće služi kao dodatak uz boraniju koja se zove ful medames. Ful medames su kuvana boranija sa povrćem i začinima. To je osnovni obrok u egipatskoj kulturi i smatra se da potiče iz drevnog Egipta.

Recept

Tameja

Sastojci:

  • 2 šolje sušene i razdvojene boranije
  • 1 crveni luk isečen na četvrtine
  • 1/2 šolje svežeg peršuna
  • 1/2 šolje sveže mirođije
  • 3 čena belog luka
  • 1 1/2 kašičice mlevenog korijandera
  • 1 1/2 kašičice soli
  • 1 kašićica mlevenog kumina
  • 1 šolja susama
  • ulje za prženje

Priprema:

Stavite boraniju u veliki lonac da se kuva osam sati preko noći. Ujutru je procedite.

Promešajte boraniju, crveni luk, peršun, mirođiju, beli luk, kojijander, so i kumin i sve pomešajte u blenderu dok ne postane gusto, kao testo.

Zagrejet tiganj na srednje jakoj vatri. Dodajte susam i pržite ga oko pet minuta. Sipajte isprženi susam u veliki tanjir.

Od mešavine iz blendera pravite kuglice. Njih uvaljajte u susam. Kuglice pržite u dubokom ulju u tiganju tri do pet minuta. Stavite ih da se ocede.

Kebab i kofta: Ako ste ljubitelj mesa, onda ćete uživati u egipatskim kebabima i koftijima. Egipatski kebab se obično priprema sa jagnjetinom ili teletinom, dok se kofta peče na žaru i pravi se od mlevenog mesa. I kebab i kofta se tradicionalno poslužuju sa egipatskim hlebom, salatom i tahinijem.

Recept

Kofta

  • 450 g mlevenog goveđeg mesa
  • 1 iseckani crni luk
  • 1 žumance
  • 2 kašike sveže seckanog origana
  • so i biber
  • štapići za ražnjiće natopljeni u vodi 20 minuta

Priprema:

U posudu srednje veličine promešajte goveđe meso, žumance, origano, luk, so i biber. Napravite rukama ćevape, a svakom ćevapu napravite rupu za ražnjić.

Pržite ćevape na zagrejanom ulju na srednjoj temperaturi deset minuta. Služite odmah.

Om ali: Egipat ima mnogo ukusnih deserata, ali ako samo želite da probate jedan – to je onda om ali (ponekad i um ali). Ovaj slatkiš se sastoji od slojeva lisnatog testa koji su umočeni u mleko, orašastih plodova, suvog grožđa, kokosa i šećera koji se peku u peći. Mnogi egipatski deserti su pod uticajem drugih kultura, ali je om ali izvorno egipatski specijalitet.

Recept

Om ali

Sastojci:

  • 1 pakovanje smrznutog lisnatog testa, odmrznuto
  • pola šoljlje seskanih oraha
  • 1 šolja seckanih pekan oraha
  • 1 šolja seckanih lešnika
  • 1 šolja suvog grožđa
  • 1 šolja seckanog kokosa
  • 1 šolja i 1/4 šolje šećera, podeljeno
  • 1 šolja mleka
  • 1/2 šolje slatke pavlake

Priprema:

Zagrejte rernu na 175 stepeni. Posudu za pečenje obložite puterom. Postavite testo u posudu i pecite. Pazite sve vreme. Kad postane zlatkasto i hrskavo, izvadite testo iz rerne. Tako uradite sa svim testom.

Zagrejte rernu. U posudu stavite orahe, pekan orahe, lešnike, suvo grožđe, kokos i 1/4 šolje šećera. Testo podelite na komadiće i potopitee u prethodno skuvanu mešavinu. Smesu onda ravnomerno rasporedite u posudu.

Mleko i pola šolje šećera kuvajte na srednje jakoj vatri. Kad je skuvano, pospite po mešavini sa orasima.

Umutite slatku pavalku sa pola šolje šećera, dok ne bude čvrsta. Pospite preko mešavine od oraha u posdu.

Peći desetak minuta u rerni dok ne dobije zlatno žutu boju. Služiti toplo.

Čaj kao nacionalni identitet

Čaj je nacionalno piće u Egiptu i ima posebno mesto u egipatskoj kulturi. Čaj se konzumira tokom dana i između obroka. Takođe je veoma uobičajeno da se čaj ponudi gostima, pa čak i u lokalnima radnjama. Ako imate sreće, domaćin će vas pozvati na čaj unjegov dom. To definitivno treba da prihvatite, jer može biti zabavno iskustvo.

Uprkos svojoj popularnosti, čaj koji ćete popiti ili naći da se prodaje u Egiptu zapravo ne dolazi iz Egipta. Većina egipatskog čaja dolazi iz Kenije ili Šri Lanke i egipatska vlada poseduje velike plantaže u Keniji, baš za tu svrhu.

Postoje dve glavne vrste čaja u Egiptu. Košari čaj koji je crni čaj koji je odstojao nekoliko minuta, zaslađen šećerom i začinjen listovima nane. Mleko se može i ne mora dodati. Košari čaj je prilično lagan. Poređenja radi, saiidi čaj je vrlo težak. Treba da odstoji bar pet minuta i da bude dobro zaslađen. Košari čaj je popularniji u severnom Egiptu, dok se saiidi čaj preferira na jugu zemlje.

Crni čaj je vrlo čest napitaku Egiptu, ali se takođe mogu naći voćni i biljni čajevi. Oni se često konzumiraju zbog dobrog uticaja na zdravlje. Čaj od nane, cimeta i đumbira je lako dostupan, kao i čaj od hibiskusa (koji se može piti vruć ili hladan). Zeleni čaj nije uobičajen u Egiptu.

Najbolja mesta za kupovinu egipatskog čaja su na lokalnim pijacama u Asvanu. Cenjkajte se i, ako imate vodiča, raspitajte se o cenama i koliko bi vas realno to koštalo. Egipćani takođe prave lepe suvenire za prijatelje, porodicu, pa čak i za sebe.

Egipat je neverovatna zemlja gde možete toliko toga da vidite i uradite. Iako su istorijska mesta i svevremenske atrakcije glavni razlog vaše posete, ne smete zaboraviti na lokalnu hranu! To će samo pozitivno uticati na vaše iskustvo koje steknete i osetite u Egiptu.

Inspiracija – marocmama.com, allrecipes.com

Fotogafije: lonelyplanet.com, tasteatlas.com, glambypam.net, connollycove.com, aramcoworld.com, icampinmykitchen.com, spicentice.com, icetoday.net, etsy.com, fashionparadoxes.com

Ovaj članak je prvi put objavljen na www.rokselana.com

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena.