7 idealnih fizioterapeutskih vežbi kojima ćete pomoći vašem psu da se oporavi od povrede
Baš kao i ljudima, redovna fizička aktivnost neophodna je i našim četvoronožnim prijateljima za pravilno funkcionisanje organizma i dobro psihofizičko zdravlje.
Međutim i psi su skloni povredama, posebno prednjeg ukrštenog ligamenta, koja im otežava kretanje i prouzrokuje hromost. Može se javiti kao posledica artritisa, kojeg može uzrokovati genetski faktor, loša kondicija, ili gojaznost.
Neke rase su sklonije pojavi ovog zdravstvenog problema, koji se najčešće rešava hirurškom intervencijom (TPLO), nakon čega je neophodno da vašeg krznenog ljubimca podstaknete da započne sa fizikalnom terapijom.
Iako ovo može biti izazovan zadatak, takođe može biti i zabavan, jer ćete i vi, zajedno sa vašim psom postati aktivniji, a većinu vežbi možete da osmislite u udobnosti sopstvenog doma. Osim što predstavlja odličan način da mu ublažite nelagodnost, takođe poboljšava njegovu fizičku snagu, pokretljivost, ravnotežu i snagu zglobova.
Zato smo vam u nastavku pripremili 7 lakih vežbi, pomoću kojih možete da osmislite plan fizikalne terapije za vašeg ljubimca i poboljšate njegovo psihofizičko stanje.
Naravno, pre početka programa treninga, posavetujte se sa veterinarom, da biste bili sigurni da su vežbe prikladne za zdravstveno stanje i godište vašeg psa.
Masaža
Baš poput ljudi koji se oporavljaju od operacije ili povrede, masaža će pomoći zdravstvenom stanju vašeg ljubimca.
Ovo je najosnovnija vrsta vežbi, a sve što treba da uradite je da nežno prstima pritiskate zahvaćeno područje.
Masaža će poboljšati cirkulaciju, smanjiti bol i otok kod određenih mišićnih grupa, a pritom će dodatno smanjiti osećaj anksioznosti kod vašeg psa.
Penjanje uz stepenice
Penjanje uz stepenice je idealna fizioterapeutska vežba, pomoću koje će vaš pas povećati ne samo snagu nogu, već i ukupnu izdržljivost i kondiciju.
Započnite tako što ćete vašeg ljubimca prošetati uz nekoliko stepenica, a zatim se spustiti zajedno sa njim. Kada mu ova vežba postane rutina, možete istrenirati vašeg psa da se penje uz čitav niz stepenica, a zatim da se okrene i spusti. Kako biste ga navikli da zavoli ovu aktivnost, možete iskoristiti kao mamac omiljenu igračku ili slatkiš, a kasnije će dodatno maženje biti sasvim dovoljan motivator.
Ukoliko u vašoj kući nemate stepenice, u tu svrhu će vam idealno poslužiti steper za aerobik, a ako živite na višem spratu zgrade, možete uvesti redovan zajednički kondicioni trening nakon standardne šetnje.
Bitno je da se tokom ove vežbe usresredite na formu, umesto na brzinu, pa proverite da vaš četvoronožni prijatelj ne preskače nijednu stepenicu tokom treninga i da svakom šapom dodiruje stepenice.
Preskakanje može biti znak bola ili povrede, pa obratite dodatnu pažnju.
Istezanje vrata, glave i tela
Reč je o skupu vežbi u kojima ćete ponovo koristiti omiljeni slatkiš vašeg psa kao mamac, kako biste ga motivisali da pošteno istegne svoje telo.
Započnite tako što ćete vašem ljubimcu držati poslasticu iznad glave dok sedi ili stoji, kako biste ga naveli da podigne glavu i posegne za njom.
Zatim pomerajte poslasticu ispod i sa strane glave vašeg psa, kako biste ga podstakli da glavu pomera u svim pravcima, čime jačate njegove mišiće vrata i okretnost.
Po sličnom principu možete namamiti vašu kucu da pomera ramena, kukove i druge delove tela, pomerajući slatkiš u raznim smerovima i povećavajući i smanjujući udaljenost. Ovo je odlična vežba za zagevanje pred trening.
Započnite vežbu dok pas stoji sve četiri šape na ravnoj površini. Koristite poslasticu da namamite psa da ju prati, pomerajući je od ramena, preko srednjeg dela trupa, do kukova i zadnjih šapa.
Naravno, vodite računa da se vaš ljubimac ne pomera, već da ostane na mestu, pošto je cilj da isteže različite delove tela.
Na kraju ga zasluženo nagradite za trud.
Stoj na zadnjim nogama i “ples”
Ovo je deo klasične fizikalne terapije u procesu oporavka, a cilj je da poboljša sposobnost vašeg ljubimca da što duže stoji na zadnjim nogama, čime će dodatno ojačati mišiće jezgra.
Izvodiće je uz vašu pomoć, tako što ćete mu pomoći da održi balans držeći ga za prednje noge 10 do 15 sekundi, a vremenom povećavajte vreme između “serija”.
Naravno, ukoliko vaš pas poseduje naprednije akrobatske veštine, možete koristiti njegovu omiljenu igračku, ili slatkiš kao mamac da što duže zadrži balans, dok stoji na zadnjim nogama.
Kada vaš krzneni prijatelj savlada ovu vežbu, spreman je za “ples” – laku važbu u kojoj ćete podići prednje šape vašeg psa i lagano se kretati napred-nazad.
Napomena: Dok izvodite ovu vežbu, uvek se uverite da se kičma vašeg psa nalazi u neutralnom položaju, kako ne bi došlo do neželjenih povreda.
“Daj šapu” na “napredan” način
Svi koji imamo psa, sigurno smo pokušali čuvenu vežbu “rukovanja” sa našim ljubimcem na komandu – “daj šapu”!
Međutim, ova vežba se malo razlikuje, jer je cilj da navedete vašu kucu da ustane i postavi šape na neki uzvišeni predmet – na primer stolicu, ili niži stočić. Time pomažemo da se deo njihove težine prebaci na zadnje noge, čime dodatno jača ovaj deo tela.
Pokušajte da motivišete vašeg psa da ostane u navedenom položaju do 10 sekundi, pritom vodeći računa da su mu glava i vrat u pravoj liniji.
Odradite nekoliko ponavljanja, a zatim ga pustite da se odmori.
Brzo sedanje i ustajanje
U pitanju je trening za mišiće i pokretljivost, koji je istovremeno odlična kardio vežba za vašu kucu, a cilj je da poboljša njenu sposobnost da brzo pređe iz sedećeg u stojeći položaj i obrnuto.
Započnite trening iz sedećeg položaja i pokažite psu poslasticu, kako biste ga ohrabrili da ustane, a odmah potom mu izdajte naredbu da ponovo sedne.
Odradite 5 do 10 ponavljanja, a zatim nagradite vašeg ljubimca slatkišem za uspešno obavljen zadatak.
Balansiranje na lopti
Iako vam se ova vežba može činiti poput cirkuske tačke, u stvari je savršena za poboljšanje mobilnosti i ravnoteže.
Najbolje je da koristite loptu za balansiranje, a na početku mu morate pomoći tako što ćete ga pridržavati dok stoji na njenom vrhu. Možda je najbolje da na startu fiksirate loptu da se ne pomera, kako bi se pas navikao na novu “spravu” i zadržao balans.
Kada bude savladao ovu prepreku, možete pokušati da ga istrenirate da balansira na lopti čak i kad se ona kreće.
Međutim, budite na oprezu, kako se ne bi povredio prilikom eventualnog pada.
Zaključak
Za zdravlje vašeg ljubimca neophoda je redovna fizička aktivnost, čiji intenzitet možete prilagoditi u zavisnosti od tipa njegove povrede, opšteg stanja i starosti.
Redovnim izvođenjem navedenih vežbi, koje služe kao svojevrsna fizikalna terapija za psa, primetićete postepeno poboljšanje kondicije vašeg četvoronožnog prijatelja, a pritom ćete se i vi dobro zabaviti.
Naravno, poželjno je da se prethodno posavetujete sa veterinarom, što treba da učinite i ako primetite bilo kakve znake nelagode ili bola, prilikom izvođenja treninga.
Za najbolje rezultate, uverite se da je redovno vežbanje povezano sa pravilnom ishranom.